Akademia Tradycja i Przyszłość
Akademia „Tradycja i Przyszłość” to dwusemestralny cykl wykładów podstaw filozofii klasycznej, teologii, nauki o cywilizacji i kulturze. Jego celem jest intelektualne przygotowanie do duchowej walki we współczesnym świecie, a także wyposażenie w narzędzia apologii cywilizacji i kultury chrześcijańskiej w neopogańskim świecie.
Przejście programu Akademii, z jednej strony, daje uczestnikowi pojęcie o rodzaju wiedzy, który jeszcze przed II wojną światową był podstawą naszej tożsamości kulturowej, z drugiej, usprawnia do rozumienia przyczyn współczesnych kryzysów, ich konsekwencji i dróg wyjścia.
Proponując Akademię chcemy mieć swój skromy udział w formowaniu ludzi, którzy będą dobrze zakorzenieni w swej katolickiej kulturze, uformowani przez jej tradycję liturgiczną, duchową i intelektualną, a dzięki temu gotowych do odważnego zmierzenia się z wyzwaniami, jakie dla katolików niesie współczesny świat.
Wprowadzenie do filozofii
Co to jest filozofia - przedmiot i cel. Rola filozofii w rozumieniu polityki i cywilizacji. Rola filozofii w kulturze. Filozoficzne źródła współczesnych rewolucji. Kim jest człowiek? Antropologiczne podstawy współczesnej cywilizacji. Kryteria odróżniania dobra od zła. Etyka cnót – jak spełniać dobro? Cel życia ludzkiego w ujęciu filozoficznym.
Nauka o cywilizacjach z elementami historii Polski
Co to jest cywilizacja. Teorie cywilizacji. Koncepcja cywilizacji F. Konecznego. Charakterystyka cywilizacji łacińskiej i innych typów cywilizacji. Właściwości cywilizacyjne Polski na tle narodów Europy.
Z Benedyktem XVI o liturgii i Kościele
Dla kogo Papież przywraca Mszę Trydencką? Msza Trydencka, a Sobór Watykański II. Czy na Mszy Trydenckiej „nikt nic nie rozumie”? Czy w Mszy Trydenckiej można aktywnie uczestniczyć? Czy Msza Trydencka jest potrzebna współczesnemu światu?
O obudzeniu wrażliwości liturgicznej. Reforma liturgii i kryzys Kościoła – widziane oczami Benedykta XVI Przyszłość chrześcijaństwa zależy od liturgii.
Filozofia prawa
Z dziejów filozofii prawa. Co to jest prawo i dzięki czemu obowiązuje. Rodzaje praw (prawo naturalne, prawo stanowione, prawo zwyczajowe). Prawo a moralność. Prawa człowieka i prawa narodów – interpretacje i nadinterpretacje.
Filozofia polityki
Klasyczne rozumienie polityki. Nowożytne teorie polityki. Pochodzenie i legitymizacja władzy. Rozumienie państwa i przegląd ustrojów politycznych. Demokracja na tle ustrojów nowożytnych. Próba charakterystyki sytuacji politycznej i cywilizacyjnej w Polsce.
Elementy apologetyki Kościoła Katolickiego
Historia Kościoła: Kościół starożytności. Kościół średniowiecza. Kościół nowożytności. Kościół współczesny: kryzys czy zmiana tożsamości?. Kościół jako jedyny depozytariusz prawdy. Rozwój depozytu wiary? Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Kościół drogą zbawienia. Konieczność nauczania o rzeczach ostatecznych. Liturgia źródłem życia nadprzyrodzonego na teraz i na wieczność. Czy forma w liturgii jest nieważna? Kościół a państwo.
Pedagogika klasyczna
Pedagogika klasyczna a współczesne pedagogiki. Źródła kryzysu wychowania. Bez cnót nie ma wychowania. Cztery cnoty kardynalne – spoiwo cywilizacyjne. Wychowanie a nauczanie. Jak pracować nad charakterem? Jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi?
Prakseologia cywilizacyjna
Źródła kryzysu cywilizacji zachodniej i jego przejawy w Polsce. Rewolucja kulturalno - cywilizacyjna i jej narzędzia: media, sztuka, edukacja. Jaka moralność w działalności publicznej? Rehabilitacja cnót – warunek skuteczności w walce cywilizacyjnej Liturgia – źródło siły, by iść pod prąd. Rola katolików w walce cywilizacyjnej.
Zapraszamy i gorąco zachęcamy do organizowania ośrodków Akademii w swoich miastach. Program Akademii możemy modyfikować w zależności od lokalnych potrzeb. Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 zapewnia kompetentnych wykładowców oraz potrzebne materiały.
W celu zdobycia dodatkowych informacji prosimy o kontakt z sekretariatem CkiT, pod numerami telefonów:
22 258 47 22
+48 601 31 33 75
lub listownie:
sekretariat@wieden1683.pl
Ostatnia modyfikacja: 2012.08.29 06:08,