Z dziedzictwem w przyszłość, która należy do Boga

Akademia

Akademia Tradycja i Przyszłość, zorganizowana przez i Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683, przy współpracy Warszawskiego Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Katolickiej ruszyła w październiku tego roku. Jej słuchacze spotykają się raz w miesiącu na całodziennych wykładach. Od początku nowego roku zostaną też uruchomione zajęcia konwersatoryjne dla tych, którzy chcą dokładniej poznać zagadnienia poruszanie na wykładach. Mimo pewnego trudu i wysiłku, bez których trudno owocnie uczestniczyć w zajęciach Akademii, frekwencja nie słabnie, za to zgłaszają się kolejni chętni, którzy dowiedzieli się zajęciach od innych uczestników wykładów. Zanosi się na to, że nie będzie to jedyny kurs Akademii w Warszawie; spływają też propozycje od innych środowisk w kraju.

Dzień wykładów zawsze poprzedza Msza św. odprawiona przez o. Krzysztofa Stępowskiego CSsR., opiekuna warszawskiego duszpasterstwa tradycji. Odbyły się już zajęcia z wprowadzenia do filozofii, z filozofii polityki, oraz wykład ukazujący nauczanie papiezy o Kościele i liturgii, w kontekście roku wiary. Wykładowcami byli m. in. Dr Paweł Milcarek i prof. Jacek Bartyzel. Przed słuchaczami jeszcze dalsze zajęcia z filozofii polityki, prawa, z teorii cywilizacji, filozofii wychowania i prakseologii cywilizacyjnej. „Dla mnie to rewelacja – mówi pan Wacław, który na zajęcia dojeżdża z Łodzi – słucham i te wykłady to jak powiew świeżego powietrza w morzu zafałszowań i kłamstwa, które nas otacza. Nie spodziewałem się, że aż tak chętnie będę tu przyjeżdżał i tak wzmocniony i z podbudowaną nadzieją wyjeżdżał. Wykładowcy sa nie tylko wykształceni, to także świadkowie oprawdy, którzy nią żyją”. Z kolei pani Ania z podwarszawskiej Zielonki, na pytanie, co skłoniło ją do uczestniczenia w Akademii, odpowiada: „Do uczestnictwa w Akademii zachęciła mnie przede wszystkim jej tematyka: tak daleka od codzienności, tak „niepraktyczna”, a jednocześnie tak bardzo dla mnie istotna, pożądana i potrzebna. Trudno znaleźć miejsce, gdzie tylu znakomitych wykładowców mówiłoby o tylu interesujących zagadnieniach. Po trzech spotkaniach mogę powiedzieć tylko same dobre słowa o wykładowcach, ich wiedzy i interesującym sposobie wykładów. Na każde kolejne spotkanie czekam z niecierpliwością; bardzo lubię te soboty, kiedy idę na zajęcia Akademii. Nieoceniona jest miła atmosfera spotkań, troskliwa gościnność o. Krzysztofa i dyskretne czuwanie organizatorów nad całością. Usłyszałam niedawno opinię, że obecnie najciekawsze rzeczy dzieją się nie gdzie indziej, jak w Kościele. Akademia na pewno jest tego potwierdzeniem.” W podobnym duchu wypowiadają się Anna i Ziemowit, młode małżeństwo z Warszawy: „Zdecydowaliśmy się uczestniczyć w Akademii, bo chcieliśmy usłyszeć tradycyjną, katolicką naukę o sprawach najważniejszych. Tematy te rzadko są poruszane publicznie, zwłaszcza, jeżeli chodzi o tradycyjne, katolickie spojrzenie, a tu możemy o nich słuchać regularnie i często. Tematyka wydała nam się bardzo atrakcyjna, bo pozwala zdobyć podstawy wiedzy w sprawach fundamentalnych. Poziom wykładów spełnił nasze oczekiwania i zawsze z niecierpliwością czekamy na kolejne soboty naszych spotkań.

Z zajęć cieszy się także o. Krzysztof Stępowski CSsR, duszpasterz środowisk tradycji z Warszawy. Cieszy się, że na wykłady chodzą wierni z duszpasterstwa tradycji, któremu poświęca swoje kapłańskie siły, a także z tego, że do Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej trafiają ludzie z całej Warszawy i okolic. Część z nich, zapoznawszy się z rozstrzygnięciami, jakie wobec ideologii współczesnych proponuje filozofia klasyczna i wypływająca z niej koncepcja państwa, prawa, wychowania, a także doświadczywszy nieziemskości „starej” liturgii – już tu pozostanie.

To, czego dziś potrzeba, to formowanie intelektu, który jest deformowany w sposób systematyczny i planwy przez ideologię neomarksizmu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest ona obecna i to wszędzie, dosłownie wszędzie - w szkole, w mediach, w kulturze, w polityce, ba! - nawet w teologii. Jesli sobie nie uświadomimy zagrożenia - zostaniemy przez tę anty-Boską ale tez anty- ludzka ideologię zmiażdżeni - mówi Arkadiusz Robaczewski, szef Centrum Kultury i Tradycji, jeden z pomysłodawców i organizator Akademii. Dlatego cieszę się, że od nowego semestru, a najpóźniej od jesieni, podobne ośrodki kształceniowe będą powstawać w innych miastach. Chodzi o to, byśmy rozpoznając zagrożenia, poznawali też prawdę o Bogu, świecie i człowieku. I żeby to nasycanie prawdą, dziedzictwem intelektualnym naszej cywilizacji, Kościoła - usprawniało nas i nakierowywało na przyszłość, która nalezy do Boga" - konkluduje Robaczewski

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!