Papież Franciszek: "Nie uważam, by tradycyjna liturgia była problemem dla Kościoła."

card Castrillon

Pod koniec minionego tygodnia w Rzymie, w dniach  09 XI-10 XI odbyło się XXI  Walne Zgromadzenie FIUV, czyli Międzynarodowej Federacji Una Voce. Podczas Zgromadzenia wybrano nowe władze Federacji, modlono sie w czasie Mszy świętych i Nieszporów, a także omawiano problemy związane z realizacją postanowień motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum, jakie pojawiają się w różnych krajach. Polskę reprezentowało trzech przedstawicieli Una Voce Polonia, w tym jego prezes, przedstawiciel Śląskiego Środowiska Wiernych Tradycji Katolickiej i Centrum Kultury i Tradycji.

Z uczestnikami Zgromadzenia spotkał się m.in. Jego Ekscelencja Dario kard Castrillon Hoyos (w latach 2000-2006 szef Papieskiej Komisji Ecclesia Dei). W swoim wystąpieniu podkreślił wagę przywiązania i kultywowania liturgii gregoriańskiej (Mszy trydenckiej), wskazując, że jej wartość w dzisiejszym świecie jest nie do przecenienia. "Nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzna formę tej lioturgii, o wszystkie gesty, postawy i o to wszystko, co się na nią składa. Chodzi o to, że dzięki temu doświadczamy ofiarującego się za nas Chrystusa - Boga. Przez to sami stajemy się skłonni do ofiary i uczymy się prawdziwej pokory." Kardynał wyraził opinię, że Papiez Franciszek nie jest przeciwnikiem tradycyjnej liturgii."Spotkałem się niedawno z Papieżem Franciszkiem i zapewnił mnie, że nie ma problemu z akceptacją starego rytu, podobnie nie ma też żadnych problemów z grupami i stowarzyszeniami osób świeckich świeckich, które go promują." zapewnił hierarcha

Pytany o konflikt wokół liturgii w Zgromadzeniu Franciszkanów Niepokalanej stwierdził, powołując sie na swoja rozmowę z Franciszkiem, że jest on wynikiem wewnętrznej sytuacji zgromadzenia, a nie negatywna oceną tradycyjnej liturgii przez Papieża. Zachęcił też przedstawicieli organiozacji zajmującyh się jej promocją do nieustawania w wysiłkach na rzecz jej coraz powszechniejszej obecności.

Nowym Prezydentem FIUV został pochodzący z Australii Brytyjczyk, James Bogle. "Cieszymy się bardzo że od jakiegość czasu, dzięki Summorum Pontificum, tradycyjna Msza może byż znowu sprawowana na całym świecie. Jesteśmy oczywiście bardzo wdzięczni Ojcu św Benedyktowi XVI za to, że przywrócił nam prawo, aby modlić się w tradycyjnym rycie rzymskim, a także obecnemu Papieżowi Franciszkowi za wszelką pomoc" - powiedział Bogle.

Pośród trzech nowowybranych wiceprezydentów jest też Polak, Marcin Gola, prezes Stowarzyszenia Una Voce Polonia.

dw/ na podst. nrl i inf. wł.


Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!