X lat Summorum Pontificum. Uroczysta procesja ulicami Rzymu i msza św. pontyfikalna w Bazylice św. Piotra

Pozzo, Burke

W sobotę 16 września ulicami Rzymu – z kościoła Santa Maria in Vallicella do Bazyliki Świętego Piotra – przeszła uroczysta procesja. Przewodził jej arcybiskup Guido Pozzo, Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. Ten unikatowy akt manifestacji wiary oraz przywiązania do Liturgii Trydenckiej związany był z obchodzonym w Wiecznym Mieście jubileuszem 10-lecia Motu Proprio Summorum Ponitificum.


Procesję poprzedziła adoracja eucharystyczna, którą poprowadził Jean-Cyrille Sow z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra.


Pierwsze wezwania śpiewanej w języku łacińskim Litanii do Wszystkich Świętych oznajmiły Wiecznemu Miastu, że rozpoczęła się uroczysta procesja zmierzająca do Piotrowego Tronu. Ku Watykanowi ulice Rzymu w procesji przemierzały – prowadzone przez podążającego za krzyżem arcybiskupem Guido Pozzo – setki duchownych z tradycyjnych wspólnot kapłańskich i zakonnych. Towarzyszyły im siostry zakonne oraz imponująca liczba (ok. 1,5 tysiąca) pielgrzymów z wielu krajów. Sporą grupę uczestników stanowili ludzie młodzi.


Łaciński śpiew towarzyszył uczestnikom procesji aż do Bazyliki Świętego Piotra. Kiedy wierni wchodzili w obręb kolumnady Berniniego, zabrzmiało głośne i triumfalne:

Christus Vincit!

Christus Regnat!

Christus Imperat!

Akcentem kończącym procesję był śpiew Credo.

Majestatycznie przemierzająca ulice Wiecznego Miasta tradycyjna procesja wzbudzała niemałe zainteresowanie turystów i mieszkańców Rzymu. Wielu z nich przystawało, robiło zdjęcia.


Cierpliwości nie starczyło jednak kierowcom, którzy musieli zatrzymać swe pojazdy, kiedy procesja przechodziła na drugą stronę jezdni. Swoje niezadowolenie wyrażali oni donośnym trąbieniem klaksonów... Nie mąciło to zbytnio jednak modlitewnego skupienia uczestników, którzy krok za krokiem za swymi duszpasterzami podążali w kierunku Watykanu.


W rozmowach, jakie udało nam się przeprowadzić przed procesją, wyraźnie obecny był duch wdzięczności wobec Benedykta XVI za wydanie Summorum Ponificum oraz przekonanie, że poprzez przywiązanie do Liturgii Trydenckiej uda się pokonać dramatyczny kryzys, w jakim znalazł się obecnie Kościół i cały nasz świat.


Mówił o tym także w homilii wygłoszonej w trakcie Mszy Świętej, sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przy głównym ołtarzu Bazyliki Świętego Piotra, arcybiskup Pozzo. Hierarcha zauważył, iż kryzys ten ma swój początek w odwróceniu się ludzi od Boga. Jak zauważył sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, liturgia trydencka przywraca należyty porządek, wskazując na Boga. Kaznodzieja wezwał uczestników do dawania świadectwa wiary i miłości oraz życia zgodnego z Bożymi przykazaniami.

Podczas pontyfikalnej Mszy Świętej sprawowanej przez abp. Pozzo obecni byli kardynałowie: Raymond Leo Burke oraz Walter Brandmueller. Sobotnia celebracja przypadła na wspomnienie świętych papieża Korneliusza i biskupa Cypriana, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie ortodoksji wiary.

 

Łukasz Karpiel, WatykanZa:pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!