Szykany wobec Franciszkanów Niepokalanej

fn

W sieci pojawił się list zarządcy komisarycznego Franciszkanów Niepokalanej w skazujący na sytuację intensywnej pacyfikacji dotychczasowej działalności tego prężnego zgromadzenia.

O. Fidenzio Volpi OFMCap., zarządca komisaryczny Franciszkanów Niepokalanej z ramienia Kongregacji Zakonów wystosował list zawierający m.in.:
- Seminarzyści, którzy studiują filozofię muszą powrócić do domu zakonnego i oczekiwać imiennej decyzji zarządcy komisarycznego zezwalającej (lub nie) na kontynuowanie studiów.
- Seminarzyści, którzy studiują teologię muszą powrócić do rzymskiego klasztoru o. Alfonsa Bruno i oczekiwać imiennej decyzji zarządcy komisarycznego zezwalającej (lub nie) na kontynuowanie studiów.
- Wprowadza się zakaz udzielania w zakonie święceń kapłańskich do 8 grudnia 2014 r. włącznie
- Każdy członek zakonu, który chce w nim pozostać musi złożyć pisemną deklarację, że w pełni akceptuje Novus Ordo Missae Pawła VI i nauczanie Drugiego Soboru Watykańskiego
- Tercjarze franciszkanów Niepokalanej (TOFI) i świeccy misjonarze Niepokalanej (MIM) mają zakaz prowadzenia działalności do czasu złożenia pisemnej deklaracji lojalności
- ustanawia się komisję ekonomiczną jako pomoc dla zarządcy komisarycznego
- Jeśli chodzi o zakonne wydawnictwo, które jest prowadzone przez Siostry Franciszkanki Niepokalanej, ojciec komisarz zarządza dla braci franciszkanów zakaz jakiejkolwiek współpracy z siostrami przy wydawaniu czegokolwiek oraz zakaz dystrybucji i sprzedaży wydawnictw tamże publikowanych w kościołach i kaplicach Franciszkanów Niepokalanej.

Na łamach Frondy tak te doniesienia o poczynaniach o F. Volpiego skomentował prezes Centrum Kultury i Tradycji, Arkadiusz Robaczewski:

Dochodzą nas kolejne niepokojące informację dotyczące Franciszkanów Niepokalanej. Czy w zgromadzeniu dochodzi do pacyfikacji?

Zgromadzenie Franciszkanów Maryi Niepokalanej, podążające za św. Maksymilianem Kolbe w jego nastawieniu na walkę z wrogami Kościoła, na walkę o pozyskanie dusz dla Niepokalanej - jest, dziś widać to wyraźnie, szykanowane. Notatka prasowa na temat praktyk komisarza, wprowadzonego do zgromadzenia przez Stolice Apostolską celem zaprowadzenia tam porządku, mogłaby brzmieć tak: "Kościół rozstaje się definitywnie z praktyką wewnętrznego dialogu i szukania porozumienia na rzecz radykalnych kroków dyscyplinujących." Zwróćmy jednak uwagę, że kroki dyscyplinujące nie dotyczą kogoś, kto porzuca starania o własne uświęcenie i zbawienie dusz, a zabiega o przypodobanie się światu. Przeciwnie, owe szykany dotyczą zgromadzenia sięgającego w swej gorliwości do bogatego skarbca Kościoła, wydobywającego z niego to, co zawsze Kościół ożywiało i sprawiało, że był on misyjny w świecie pogańskim - do Mszy św. trydenckiej, do tradycyjnej dyscypliny i do oddania się Maryi Niepokalanej, która jest pogromczynią wszelkiej herezji. Praktyki, które podjął wobec zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej o. Volpi, powołany na komisarza mającego "uporządkować" sprawy w zgromadzeniu, wyglądają tak, jakby jego celem było powiedzenie: "Żadnych marzeń, panowie! Te skarby Kościoła: Msza trydencka, nabożeństwo do Niepokalanej, tak, jak je jeszcze niedawno praktykował i propagował o. Maksymilian, tradycyjne nauczanie - one są dla was zamknięte! Do szeregu marsz!Jesteśmy Kościołem dialogu i tolerancji, ale dla takich jak wy nie ma miejsca. Albo się podporządkujecie, albo szukajcie sobie miejsca gdzie indziej." I tak, niewielka grupka wewnętrznych kontestatorów, która była inicjatorem interwencji Stolicy Apostolskiej, wprowadza, za pomocą czynników administracyjnych wewnętrzny zamęt do rozkwitającego, mającego powołania, zgromadzenia. Ufamy, że mając oparcie w Niepokalanej, i kultywując ducha Jej rycerzy, zgromadzenie wyjdzie z tej próby zwycięskie i umocnione.

 

mz/corrispondenzaromana/fronda

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!