(...)przekazać naukę czystą i nieskazoną, bez zabarwień i przeinaczeń (...)

Oto słowa wypowiedziane przez Jego Świątobliwość Ojca św. Benedykta XVI do delegatów  Konferencji Episkopatu Włoch na audiencji udzielonej w Watykanie 24 V 2012 roku:

 

„Niech 50 rocznica rozpoczęcia [Vaticanum II], którą obchodzić będziemy jesienią, będzie okazją do pogłębienia studiów nad jego tekstami, które to studia są warunkiem ich dynamicznego i wiernego przyjęcia. "Do obowiązku Soboru Powszechnego należy przede wszystkim strzeżenie świętego depozytu nauki chrześcijańskiej i podawanie go w jak najbardziej skutecznej formie” – stwierdził błogosławiony Jan XXIII w przemówieniu inauguracyjnym.  Warto medytować  i czytać te słowa.

 

Papież zobowiązuje Ojców Soboru do pogłębienia i przedstawienia tej odwiecznej doktryny w ciągłości z dwutysiącletnią Tradycją Kościoła "przekazać naukę czystą i nieskażoną, bez zabarwień i przeinaczeń", ale w nowy sposób, "uwzględniając (…) potrzeby i warunki nowych czasów" (przemówienie na uroczystym otwarciu II Soboru Watykańskiego II, 11 października 1962). Z tym kluczem do jej czytania i stosowania - zgodnie z myślą, na pewno nie niedopuszczalnej hermeneutyki nieciągłości i zerwania, ale hermeneutyki ciągłości i reformy - słuchając Soboru i czyniąc naszymi jego autorytatywne wskazania – to jest droga, zgodnie z którą Kościół może zaoferować znaczącą odpowiedź na wielkie przemiany społecznych i kulturowe naszych czasów, które mają widoczne następstwa także na sferze religijnej.”

 

Całość tutaj:

http://press.catholica.va/news_services/bulletin/news/29245.php?index=29245&lang=it

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!