Nie żyje Carlo kard. Caffarra, jeden z sygnotariuszy "Dubii" w sprawie "Amoris Laetitiae"

caffarra

Zmarł Carlo kard. Caffarra, emerytowany arcybiskup Bolonii. Miał 79 lat Był on jednym z czterech kardynałów, który skierował do Franciszka Dubia w sprawie adhortacji Amoris Laetitia, w którym to piśmie kardynałowie-sygnotariusze domagali się od adresata uściślenia i doprecyzowania sformułowań otwierających drogę do niezgodnych z nauczaniem Kościoła interpretacji nauki o nierozrewalności małżeństwa i wątpliwości dotyczących najbardziej istotnych elementów dysypliny kościelnej.

 

W styczniu tego roku udzielił wywiadu dla dziennika Il Foglio. W Kościele zapanował chaos i tylko ślepy morze temu zaprzeczyć - mówił w wywiadzie sędziwy kardynał.

 

 

„Dubia” sformułowane w reakcji na dwuznaczności zawarte w adhortacji „Amoris Laetitia” wciąż czekają na papieską odpowiedź. Wątpliwości dotyczą udzielania Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach. Czterej autorzy wskazują między innymi na pochodzący z 1981 roku dokument „Familiaris consortio”, w którym Jan Paweł II wyraźnie stwierdził, iż do Stołu Pańskiego mogą w niektórych przypadkach przystępować rozwodnicy, pod bezwzględnym warunkiem powstrzymywania się od współżycia seksualnego z nowymi towarzyszami życia.


Tymczasem obecnie kolejne diecezje otwierają się na udzielanie sakramentów rozwodnikom bez jednoznacznego wymogu zachowania wstrzemięźliwości płciowej. Wcześniej możliwość taką dopuścili biskupi niemieccy, ostatnio zaś diecezja rzymska i hierarchowie z Malty.


Kardynał Caffarra jednoznacznie wskazał na źródło zamętu panującego dziś w Kościele. „Jest to spowodowane przez niektóre akapity w Amoris Laetitia” – powiedział.


„W ciągu ostatnich miesięcy, w niektórych bardzo podstawowych kwestiach dotyczących sakramentów, takich jak małżeństwo, spowiedź i Eucharystia, a także życia chrześcijańskiego w ogóle, biskupi wypowiadali całkowicie przeciwstawne twierdzenia” – zwrócił uwagę hierarcha w sobotnim wywiadzie dla włoskiej gazety „Il Foglio”.

Kardynał podkreślił, iż zwrócenie się w tej sprawie do papieża – najpierw dyskretnie, a następnie, wobec braku odpowiedzi, także publicznie – było jedynym sposobem powstrzymania chaosu.


Były metropolita boloński nazwał „fałszywym i oszczerczym” określanie listu czterech kardynałów jako aktu nielojalności wobec Namiestnika Chrystusowego.


„Podział, który już istnieje w Kościele jest przyczyną tego listu, a nie jego efektem” – powiedział.


„Mówimy o bardzo poważnych kwestiach dotyczących życia Kościoła, a także zbawienia wiecznego wiernych” – zwrócił uwagę kardynał Caffarra. „Kościół, który nie przywiązuje większej wagi do doktryny, nie jest bardziej duszpasterski, lecz jest mniej świadomy” – uznał.

Źródło: cruxnow.comZa: pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!