Modlitwa pozwala przejść przez wszelkie próby. Benedykt XVI dziękuje!

Nasz Papież

Wspólnota Kościoła, która jest zjednoczona na modlitwie, potrafi przejść przez wszelkie próby i dokonuje niewyobrażalnych rzeczy. Pokazuje to los pierwszych chrześcijan, którzy modlili się na uwięzionego Piotra. Również i ja od pierwszych chwil pontyfikatu czuję się wspierany modlitwą Kościoła – mówił Benedykt XVI na audiencji ogólnej. Kontynuując cykl katechez o modlitwie przypomniał dziś cudowne uwolnienie Piotra. Epizod ten został opisany w polskim streszczeniu katechezy.

Gdy Herod Agryppa osadził Piotra w więzieniu, „Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga” (Dz 12, 6). Tymczasem – jak relacjonuje św. Łukasz – Piotr spokojnie śpi. Ta wzmianka pozwala sądzić, że Piotr, mając świadomość duchowej bliskości braci i sióstr, jest pełen pokoju i ufności. Zawierza swoje losy Chrystusowi. Modlitwa Kościoła jest skuteczna. W nocy przychodzi anioł i uwalnia Piotra z więzienia. Przebieg tego nadzwyczajnego wydarzenia nawiązuje do historii wyzwolenia Narodu Wybranego z Egiptu oraz do zmartwychwstania Chrystusa. Piotr jest tego świadom i dlatego wyznaje: „Teraz wiem na pewno, że Pan posłał swego anioła i wyrwał mnie z ręki Heroda i z tego wszystkiego, czego oczekiwali Żydzi” (Dz 12, 11).

Benedykt XVI przypomniał jednak, że Nowy Testament zawiera też inne, mniej budujące opisy pierwszej wspólnoty chrześcijan. Św. Jakub pisze na przykład do wspólnoty w kryzysie, która opanowana jest przez spory, zazdrość i namiętności. Przyczyn tych problemów apostoł dopatruje się w braku wytrwałej i wspólnej modlitwy. Chrześcijanie, których napomina św. Jakub, są przeciwieństwem wspólnoty jerozolimskiej, która wymodliła Piotrowi cudowne uwolnienie.

„Opowiedziany przez Łukasza epizod wyzwolenia Piotra mówi nam, że Kościół, każdy z nas, przechodzi noc próby, ale wspiera nas nieustanne czuwanie modlitewne. Także i ja, od pierwszych chwil po wyborze na Następcę św. Piotra czuję się nieustannie wspierany przez modlitwę Kościoła, przez waszą modlitwę, zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach. Z serca wam za to dziękuję. Dzięki nieustannej i ufnej modlitwie Pan uwalnia nas z okowów, prowadzi nas, abyśmy mogli przejść każdą noc uwięzienia, która mogłaby dręczyć nasze serce; daje nam pogodę serca, aby stawić czoło życiowym trudnościom, w tym odrzuceniu, sprzeciwom, prześladowaniu. Losy Piotra ukazują tę właśnie siłę modlitwy. A Apostoł, choć w okowach, jest spokojny będąc pewny, że nigdy nie jest sam: modli się za niego wspólnota, Pan jest blisko niego”.

W słowie do Polaków Papież nawiązał do wczorajszej uroczystości:

„Witam polskich pielgrzymów. Wczoraj Kościół w Polsce obchodził uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, patrona narodu polskiego. Jego wstawiennictwu zawierzam was wszystkich, wasze rodziny i cały Kraj. Niech wyprasza łaskę pokoju, jedności i społecznej solidarności w budowaniu wspólnego dobra. Niech Bóg wam błogosławi!”.

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!