Klub Polonia Christiana w Stalowej Woli - inauguracja wykładów

Stalowa Wola

8 listopada w Stalowej Woli odbyło się kolejne spotkanie Klubu Polonia Christiana. Arkadiusz Robaczewski wygłosił wykład pt. „Tradycja katolicka w nowej ewangelizacji”. Jak podkreślał, przywiązanie do tradycji, liturgii i Magisterium Kościoła jest najlepsza odpowiedzią na zagrożenia antychrześcijańskiej kultury.

Spotkanie Klubu odbyło się w kawiarence „Przystań”, przy klasztorze oo. Kapucynów. Gościem spotkania był Arkadiusz Robaczewski z Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. Prelegent postawił tezę, że znane i popularne formy nowej ewangelizacji nie mogą zastąpić wierności tradycji katolickiej. Aby skutecznie ewangelizować świat, który jest dziś antychrześcijański, nie wystarczy budowa tożsamości na samym przeżyciu religijnym. Potrzebna jest wierność i zakorzenienie w tradycyjnej doktrynie, obyczajowości, pobożności, a nade wszystko liturgii, zwłaszcza liturgii Mszy św., która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Robaczewski wskazał, że szczególną wartość ewangelizacyjną posiada „stara” Msza – liturgia sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Rzeczywistość starej Mszy radykalnie inna, przeciwna wobec tego, co dzieje się w świecie. Świat jest pełen zgiełku i hałasu; Msza jest wypełniona ciszą. Świat jest pełen chaotycznych postaw i niskich zachowań, liturgia uderza uporządkowanym majestatem. Świat rozbudza egoizm i skoncentrowanie na sobie, na każdym kroku stwarza okazje, by człowiek wznosił ołtarzyki, na których czcić będzie samego siebie – na Mszy klękamy przez Majestatem Boga. Duch ofiary jest niewątpliwie „nie z tego świata”. Jeśli Kościół i chrześcijanie mają „żyć w świecie, ale nie dla świata”, mają być „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą” – Msza św. w tradycyjnym rycie w sposób doskonały do takiej postawy usposabia. Ta święta rzymska liturgia, jak tego dowodzi historia, jest w stanie przetrwać walący się świecki porządek, dziejowe burze i walące się cywilizacje – przenosić nietkniętą wiarę. Czy ci, którzy z niej czerpią, tą Mszą żyją, w jej rzeczywistości oddychają – nie są narzędziami nowej ewangelizacji? - mówił Robaczewski.

 

W osobnym wątku wskazał też na przyczyny dzisiejszego zamętu i odstępowania - także wysoko postawionych hierarchów - od nauczania Kościoła. Walka kulturowa nie ominęła Kościoła. W jego wnętrzu także dokonuje się starcie między światem a prawdą Ewangelii.Za:pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!