Joseph kard.Zen Ze-kiun: Z odprawiana mszy trydenckiej płynie wiele dobra

kard Zen

Przeczytałem w gazecie dość niepokojące wiadomości o możliwych ograniczeniach w sprawowaniu Mszy trydenckiej (tego, co obecnie nazywamy nadzwyczajną formą rytu rzymskiego).

Chcę wyraźnie zaznaczyć, że nie można mnie uważać za ekstremistę w przypadku tej formy liturgicznej, i że działałem czynnie – jako ksiądz i jako biskup, na rzecz reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II, usiłując także ograniczyć ekscesy i nadużycia, których niestety nie brakowało w mojej diecezji. A zatem nie będę oskarżany o wichrzycielstwo. Jednak nie mogę zaprzeczyć – na podstawie mojego doświadczenia w Hongkongu – że z motu propio Summorum Pontificum i z odprawiania Mszy trydenckiej wynikło dużo dobra. Jest tutaj wierna grupa, która od dziesięcioleci uczestniczy w tej formie, która dociera do nas z liturgicznych bogactw naszej Tradycji; grupa, która diecezji nigdy nie stwarzała problemów i której uczestniczy nigdy nie kwestionowali prawowitości odnowionej Mszy. We wspólnocie, która uczestniczy w nadzwyczajnej formie w Hongkongu, przewinęło się wielu młodych ludzi, którzy poprzez tę Mszę odkryli na nowo znaczenie adoracji i rewerencji, jakie jesteśmy winni Bogu, naszemu Stwórcy.

Działałem na rzecz reformy liturgicznej, jak powiedziałem, ale nie mogę zapomnieć Mszy z mojego dzieciństwa, nie mogę zapomnieć o tym, że kiedy byłem dzieckiem w Szanghaju, mój ojciec – pobożny katolik – zabierał mnie na Mszę codziennie, a w niedziele na pięć Mszy! Czułem taką cześć, byłem tak zafascynowany (i wciąż jestem!) pięknem śpiewu gregoriańskiego, że sądzę, iż tamto doświadczenie żywiło moje powołanie do kapłaństwa, jak to działo się w przypadku tak wielu innych. Pamiętam, że wielu chińskich wiernych (a nie sądzę, by wszyscy z nich znali łacinę…) uczestniczyło w tych uroczystościach liturgicznych z wielkim entuzjazmem, tak jak mogę to obserwować we wspólnocie, która uczestniczy we Mszy trydenckiej w Hongkongu.

Msza trydencka nie stwarza podziałów, wprost przeciwnie: jednoczy nas z naszymi braćmi i siostrami wszystkich epok, ze świętymi i męczennikami wszystkich czasów, z tymi, którzy walczyli o swoją wiarę i którzy odnaleźli w niej niewyczerpaną strawę duchową”.

 

kard. Joseph Zen Ze-kiun

 

Źródło: breeadail.com

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!