Jeśli nie będziemy się kształcić, będziemy bezbronni

akademia

 

Akademia „Tradycja i Przyszłość”

Organizatorzy:

Warszawskie Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

 

 

 

W programie w roku 2012/2013 – Akademia „Tradycja i Przyszłość” to dwusemestralny cykl wykładów podstaw filozofii klasycznej, teologii, nauki o cywilizacji i kulturze,a także prakseologii cywilizacyjnej. Jego celem jest intelektualne przygotowanie do duchowej walki we współczesnym świecie, a także wyposażenie w narzędzia apologii cywilizacji i kultury chrześcijańskiej w neopogańskim świecie.

Przejście programu Akademii, z jednej strony daje uczestnikowi pojęcie o rodzaju wiedzy, który jeszcze przed II wojną światową był podstawą naszej tożsamości kulturowej, z drugiej, usprawnia do rozumienia przyczyn współczesnych kryzysów, ich konsekwencji i dróg wyjścia.

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Archidiecezji Warszawskiej oraz Centrum Kultury I Tradycji Wiedeń 1683, otwierając Akademię chce mieć swój skromy udział w formowaniu wiernych, którzy będą dobrze zakorzenieni w swej katolickiej kulturze, uformowani przez jej tradycję liturgiczną, duchową i intelektualną, a dzięki temu gotowych do odważnego zmierzenia się z wyzwaniami, jakie dla katolików niesie współczesny świat.

 

Zapisy do Akademii rozpoczną się 26 VIII. Słuchaczem akademii może być każdy, jedyną cezurą jest wiek – zajęcia Akademii są przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 lat. Zajęcia będą odbywać się w soboty, w siedzibie Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Karolkowej 49. Serdeczne zapraszamy! Wkrótce więcej szczegółow.

 

Oto program Akademii:

 

Wprowadzenie do filozofii (7 godz.)
Co to jest filozofia - przedmiot i cel. Rola filozofii w rozumieniu polityki i cywilizacji. Rola filozofii w kulturze. Filozoficzne źródła współczesnych rewolucji. Kim jest człowiek? Antropologiczne podstawy współczesnej cywilizacji. Kryteria odróżniania dobra od zła. Etyka cnót – jak spełniać dobro? Cel życia ludzkiego w ujęciu filozoficznym.

Nauka o cywilizacjach z elementami historii Polski (7 godz.)
Co to jest cywilizacja. Teorie cywilizacji. Koncepcja cywilizacji F. Konecznego. Charakterystyka cywilizacji łacińskiej i innych typów cywilizacji. Właściwości cywilizacyjne Polski na tle narodów Europy.

Z Benedyktem XVI o liturgii i Kościele (7 godz.)

    Dla kogo Papież przywraca Mszę Trydencką? Msza Trydencka, a Sobór Watykański II. Czy na Mszy Trydenckiej „nikt nic nie rozumie”? Czy w Mszy Trydenckiej można aktywnie uczestniczyć? Czy Msza Trydencka jest potrzebna współczesnemu światu?

    O obudzeniu wrażliwości liturgicznej. Reforma liturgii i kryzys Kościoła – widziane oczami Benedykta XVI Przyszłość chrześcijaństwa zależy od liturgii.

Filozofia prawa (7 godz.)
Z dziejów filozofii prawa. Co to jest prawo i dzięki czemu obowiązuje. Rodzaje praw (prawo naturalne, prawo stanowione, prawo zwyczajowe). Prawo a moralność. Prawa człowieka i prawa narodów – interpretacje i nadinterpretacje.

Filozofia polityki (7 godz.)
Klasyczne rozumienie polityki. Nowożytne teorie polityki. Pochodzenie i legitymizacja władzy. Rozumienie państwa i przegląd ustrojów politycznych. Demokracja na tle ustrojów nowożytnych. Próba charakterystyki sytuacji politycznej i cywilizacyjnej w Polsce.

Elementy apologetyki Kościoła Katolickiego (7 godz.)
Historia Kościoła: Kościół starożytności. Kościół średniowiecza. Kościół nowożytności. Kościół współczesny: kryzys czy zmiana tożsamości?. Kościół jako jedyny depozytariusz prawdy. Rozwój depozytu wiary? Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Kościół drogą zbawienia. Konieczność nauczania o rzeczach ostatecznych. Liturgia źródłem życia nadprzyrodzonego na teraz i na wieczność. Czy forma w liturgii jest nieważna? Kościół a państwo.

Pedagogika klasyczna (7 godz.)

Pedagogika klasyczna a współczesne pedagogiki. Źródła kryzysu wychowania. Bez cnót nie ma wychowania. Cztery cnoty kardynalne – spoiwo cywilizacyjne. Wychowanie a nauczanie. Jak pracować nad charakterem? Jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi?

Prakseologia cywilizacyjna (7 godz.)

Źródła kryzysu cywilizacji zachodniej i jego przejawy w Polsce. Rewolucja kulturalno - cywilizacyjna i jej narzędzia: media, sztuka, edukacja. Jaka moralność w działalności publicznej? Rehabilitacja cnót – warunek skuteczności w walce cywilizacyjnej Liturgia – źródło siły, by iść pod prąd. Rola katolików w walce cywilizacyjnej.

 

 

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!