Gerhard kard. Muller: Współczesna liturgia zanadto nakierowana na człowieka

kard. Muller

Troska o liturgię jest szczególnym zadaniem Kościoła. Aktualne pozostają uwagi Benedykta XVI. Msza święta nie może zagubić swojego misteryjnego charakteru – mówi prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.


Kardynał Gerhard Ludwig Müller uczestniczył w debacie zorganizowanej przez katolicki dziennik Die Tagespost z okazji dziesięciolecia Motu proprio Summorum pontificum. Podkreślił w nim wartość nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i wskazał na szereg często popełnianych dziś nadużyć.

 

Kardynał Müller pytany przez dziennikarza wspomnianego tytułu o celowość Summorum pontificum podkreślił, że reforma liturgiczna po Soborze Watykańskim II nie była doskonała i nie wszystko przeprowadzono zgodnie z życzeniami Ojców Soborowych. Papież Benedykt XVI publikując swoje Motu proprio chciał, by obie formy rytu rzymskiego przenikały się nawzajem, co - jak mówił Müller - w pierwszej kolejności miałoby pomóc w zachowaniu misteryjnego wymiaru liturgii i zapobiec jej instrumentalizacji.

 

Wiele akcjonizmu jest na przykład w muzyce, nie wszystkie instrumenty pasują do liturgii. Rzeczy chaotyczne i pozbawione sensu nie mogą być wyrażane w muzyce sakralnej, bo wówczas chaotyczna i bezsensowna staje się sama tajemnica wiary – stwierdził kardynał, poproszony o podanie przykładu nadużyć liturgicznych.

Jak dodał, nie można wykorzystać w liturgii rozmaitych wynalazków wynalezionych po to, by wywoływać wrażenie na wiernych.

 

Hierarcha był też pytany o to, czy papież Franciszek jest przeciwny tak zwanej reformie reformy, czy też może nie zgadza się jedynie z samym terminem. Müller odparł, że Franciszek nigdy nie wypowiedział się w ten sposób. - Wskazania Benedykta XVI są nadal aktualne i nie zostały zniesione. Troska o liturgię jest cały czas wyjątkowym zadaniem Kościoła. Rutynowe celebrowanie liturgii było problemem w różnych momentach historii, co zawsze piętnowano – powiedział.

- Chrystus przyszedł, by nas zbawić, a nie by dać nam rozrywkę - wskazał kardynał, zwracając uwagę na jeden z fundamentalnych problemów współczesnej liturgii, zanadto nakierowanej na człowieka.

 

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary przyznał też, że rozpowszechniony dziś obyczaj regularnego przyjmowania Komunii świętej bez właściwego przygotowania jest bardzo poważnym problemem.

 

Sumienia muszą zostać wyostrzone tak, by stało się jasne, że przyjmowanie Komunii nie jest żadną oczywistością. Znałem kalwińskiego pastora, który nawet w luterańskim sensie nie wierzył w przemienienie, a mimo to nie udzielał Eucharystii ludziom, którzy byli skłóconymi sąsiadami. Musimy na nowo zrozumieć, że coś takiego nie jest upokorzeniem ani nadużyciem władzy, ale pomocą dla wiernych – zaznaczył kardynał.

 

Hierarcha podkreślił ponadto znaczenie łaciny dla lepszego zrozumienia jedyności Kościoła powszechnego. - Cieszyłbym się, gdy wszyscy kandydaci do kapłaństwa i jak najwięcej wiernych byli w stanie modlić się po łacinie, śpiewając Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei i Pater noster – powiedział.

Kardynał wykluczył zarazem możliwość rychłej zmiany kierunku celebracji. Jak powiedział, ze względu na powszechnie panujące dziś przekonanie, że wcześniej kapłan sprawował Eucharystię tyłem do ludzi, a dziś przodem, zmiana napotkałaby na bardzo duże trudności i niezrozumienie. W tej chwili właściwsza jest w jego ocenie reforma wewnętrzna, polegająca na przepracowaniu stosunku wiernych i kapłanów do liturgii i wydobyciu na wierzch jej właściwego sensu.

 

 

Źródło: die-tagespost.de

PachZa:pch24

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!