Gerhard kard. Muller: Papież powinien odpowiedzieć na zarzuty abpa Vignano

kard. Muller

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller wezwał papieża do odpowiedzi na zarzuty postawione przez arcybiskupa Carlo Marię Vigano. Stwierdził także, że dokumenty synodu biskupów nie stają się automatycznie aktami Magisterium, pomimo że tak ogłosił papież we wrześniu.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary Gerhard Müller w czwartkowej rozmowie z telewizją stwierdził, że Franciszek powinien dążyć do szukania pojednania z arcybiskupem Carlo Marią Vigano. Jego zdaniem Biskup Rzymu powinien również odpowiedzieć na zawarte w dokumencie zarzuty, gdyż wierni mają prawo znać prawdę.

 

Arcybiskup Vigano, były nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych zarzucił Franciszkowi między innymi ignorowanie sankcji nałożonych jego zdaniem na byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore McCaricka przez Benedykta XVI.

 

Kardynał Müller stwierdził wprawdzie, że nic nie słyszał o tych sankcjach. Wezwał jednak do wszczęcia procesu kanonicznego przeciwko byłemu kardynałowi McCarickowi. Kardynał Müller stwierdził, że ludzie Kościoła muszą uczyć się na błędach i coraz lepiej zwalczać nadużycia seksualne.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił również, że papież powinien stanowić symbol jedności Kościoła, wykraczającej poza podziały na liberałów i konserwatystów.

 

Dziennikarz EWTN zapytał również o sprawę śledztwa w sprawie arcybiskupa Cormaca Murphy-O’Connora podejrzanego o nadużycia wobec nastolatki. Kongregacja Nauki Wiary w czasach prefektury kardynała Müllera prowadziła bowiem dochodzenie w tej kwestii. Niemiecki hierarcha zapytany, czy papież Franciszek nakazał mu wstrzymanie dochodzenia, odmówił jednoznacznej odpowiedzi. Powołał się na obowiązującą go tajemnicę. Podkreślił jednak, że kongregacje powinny dysponować większą niezależnością od papieży.

 

Kardynał Müller odniósł się również do konstytucji apostolskiej Episcopalis Communio. Ogłoszony we wrześniu przez Franciszka dokument zapewnia dokumentom synodów biskupich uczestnictwo w Magisterium papieskim. Jednak zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest to niemożliwe. Wszak synod biskupów nie jest soborem powszechnym i dlatego nie posiada autorytetu Magisterium. Jego zdaniem nawet papież nie może zmieniać konstytucji Kościoła w ten sposób.

 

Na marginesie warto zauważyć, że dokument Episcopalis Communio zdaniem niektórych komentatorów stanowi krok w stronę zmiany ustroju Kościoła z monarchicznego w demokratyczny. Dokument doprowadzi do zwiększenia autorytetu dokumentu powstałego po zakończeniu (rozpoczętego we środę) synodu do spraw młodzieży. Istnieją obawy, że podjęta zostanie na nim próba zliberalizowania nauczania Kościoła w sprawie homoseksualizmu.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

mjendZa: pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!