Dlaczego łacina? Odpowiedź na pytanie w III tomie Wykładu Liturgii Abpa Nowowiejskiego

abp nowowiejski

 

Dla wielu pryncypialnych zwolenników łaciny w liturgii rzymskiej taki przypomnienie bł. abpa Antoniego Nowowiejskiego może być zaskakujące:

"Od czasów apostolskich odprawiano liturgię w rozmaitych językach, a mianowicie w tym zwykle języku, jaki w odnośnym miejscu stanowił właściwą mowę ludu lub przynajmniej był przezeń mniej lub więcej rozumiany dobrze. Nie znamy bowiem żadnego śladu, aby istniał w starożytności zakaz odbywania liturgii w języku ludowym. Przeciwnie, już ze względu na to, co św. Paweł pisze przeciwko przemawianiu obcymi językami przy nabożeństwie i o używaniu ogólnie zrozumiałej mowy, mamy prawo do wniosku, że apostołowie w założonych przez siebie kościołach z uwagi na nauczanie i zbudowanie wiernych, odprawiali nabożeństwo w tym samym języku, w jakim opowiadali wiarę."

 

Jenkaże nasz Autor daje też obszerne i rzeczowe  uzasadnienie, dlaczego Kościół w końcu "kanonizował" łacinę jako język liturgiczny i dlaczego jest to korzystne dla czci Bożej i zbudowania wiary.  Jakie to argumenty? Zapraszamy do lektury!

 

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!