De Mattei: Ten Sobór był rewolucją, której skutki okazały się katastrofalne

prof. Roberto de Mattei podczas spotkania w Lublinie

 

Wykładem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął się w czwartek cykl spotkań z profesorem Robertem de Matteim. Włoski historyk, promujący swą najnowszą książkę o Soborze Watykańskim II w najbliższych dniach spotka się z mieszkańcami Bydgoszczy, Krakowa i Warszawy.


Dziś sobór nie jest już żadnym „superdogmatem”, ale wydarzeniem historycznym podlegającym ścisłej ocenie historycznej i teologicznej –mówił w sali Collegium Norvidianum autor wydanej właśnie w Polsce książki „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana”. - Sobór stał się rewolucją w stylu, języku i mentalności Kościoła. Historyk, który bada to wydarzenie, nie opiera się wyłącznie na dokumentach, analizuje również styl debaty i sposób, w jaki się ją przedstawia.


Według Roberta de Mattei podczas soboru dokonała się rewolucja semantyczna polegająca nie tylko na zmianie znaczenia słów, ale również na unikaniu niektórych terminów i pojęć, jak na przykład właściwie nieobecnego podczas obrad soboru pojęcia „piekła”. Jeszcze głębsze skutki miała rezygnacja z pojęcia Ecclesia militans – Kościoła walczącego. Zdaniem włoskiego historyka, duża grupa ojców soborowych uznała, że nie ma alternatywy dla logiki nowoczesności, ukształtowanej przez Oświecenie, Rewolucję Francuską i komunizm. Stąd też Kościół musi pogodzić się zmianami, jakim podlega świat, płynąć z tym nurtem. Dlatego też sobór pastoralny, jakim był Sobór Watykański II, nie potępił komunizmu, będącego największym wyzwaniem, przed jakim stanął Kościół w XX wieku. – Paradoksem jest, że Kościół postanowił otworzyć się na nowoczesny świat w najgorszym momencie – na progu upadku komunizmu i zapoczątkowanego przez niego bankructwa idei, które ukształtowały nowoczesność – stwierdził prof. de Mattei. – Skutki tego otwarcia są katastrofalne.

 

Wczoraj odbyło się spotkanie w Bydgoszczy (w sali Domu Parafialnego po Mszy św. o godz. 19.15 w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa, Plac Piastowski 5). Relacja wkrótce.

Dzisiaj, w sobotę o godzinie 17.00 profesor Roberto de Mattei spotka się z mieszkańcami Krakowa w Sali Fontanowskiej Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

W niedzielę spotkanie z autorem książki „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana” odbędzie się w Warszawie w sali przy kościele oo. Redemptorystów na ul. Karolkowej 49 o godzinie 10.00.

 

 

Za www.pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!