Bł. Antoni Nowowiejski: "Czem ziarno dla pestki, tem liturgia dla teologii"

abp Nowowiejski

Wiele już słów pochwały i uznania napisano względem dzieła błogosławinego męczennika i liturgisty, Biskupa Płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Ciągle jednakże, to stąd to z owąd, dają się słyszeć pomrukiwania, często i ludzi uczonych, jakoby Wykład liturgii był dziś dziełem przestarzałym i nieużytecznym. Takie jednak stwierdzenia ukazują, że tym, z których ust one padają, brak szacunku do tego, którego – wzorem świętego Józefa Marii Tomasiego, księcia wśród rzymskich liturgistów – możemy bez cienia wątpliwości nazwać księciem polskich liturgistów – liturgistów którzy dziś często, zamiast chociażby porwać nas głębokim i pięknym językiem (jaki charakteruzuje Nowowiejskiego), zanudzają nas swymi naukowymi dyskursami, nierzadko zmieszanymi, jeśli nie z nienawiścią, to z niechęcią do szerokopojętej Tradycji. Ale przecież „liturgia jest wyrazem wiary i źródłem tradycji” (Wykład, t. I, s. 29)!

 

Dzisiaj arcybiskup Nowowiejski byłby zmuszony ze smutkiem powtórzyć słowa Antoine’a de Saint-Exupéry: „Zmienili oni pałac w plac publiczny, ale wystarczyło tylko, żeby jeden raz się po nim przeszli z arogancją, by sami nie wiedzieli co robią na tym jarmarku. I oto teraz marzą oni niejasno, by wznieść ponownie dom o tysiącach drzwi, z tapetami, które walą się na barki, z powolnymi przedpokojami. Marzą o sekretnym pomieszczeniu, które uczyniło by ich pobyt sekretnym, ale nawet o tym niewiedząc, bo przecież zapomnieli, płaczą oni nad pałacem mego ojca, gdzie wszystkie kroki miały swój sens” (Cytadela, tłum. własne na podst. ed. fr., Gallimard, Paryż 1959, s. 521). Wszakże dzisiaj w liturgii trudno jest się doszukać sensu ceremonii, słów i gestów, gdyż została ona straszliwie zbanalizowana oraz odarta z sacrum i misterium.

 

Tego banału oszczędza nam płocki błogosławiony! Ukazuje on nam liturgię, w której „każda herezja znajdzie porażkę” (Wykład, t. I, s. 30), której niezbite dowody wytrzymują wszelkie zarzuty nieprzyjaciół (cf. ibid.); liturgię, w której „wszystkie gałęzie teologii znajdują swe przedstawienie, rozwinięcie i pomoc” (ibid.); liturgię, która podaje „najpiękniejsze wzory życia chrześcijańskiego” (ibid.).

 

I nie mylił się autor Wykładu, gdy z tak wielką dla niego oczywistością stwierdzał: „czem ziarno dla pestki, tem liturgia dla teologii” (ibid., s. 29). Ba! Nie waha się on nawet stwierdzić, że „Boska liturgia jest teologią, i to teologią w najpiękniejszej i najdokładniejszej formie”. Dziś ta teologia – której obcy jest maniakalny wręcz zapał zmieniania, ulepszania, skracania i poprawiania – jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Czy koniecznym jest jeszcze wołać: „Idźcie do Nowowiejskiego!”?

 

kl. Bartłomiej K. Krzych IBP

 

Jako wydawca Wykładu Liturgii Kościoła Katolickiego, jesteśmy przekonani, że odnowa liturgii poprzez odkrycie jej tradycyjnej postaci sprawi, że blask Ewangelii na nowo zacznie opromieniać świat, że wraz z ozywieniem życia liturgicznego pośród kapłanów i wiernych, świat zacznie się przemieniac w duchu Chrystusowym, że prawdziwe jest twierdzenie Benedykta XVI, że odnowa Kościoła i chrześcijaństwa zależy od liturgii. Mieliśmy to na uwadze, podejmując wydanie wspaniałego dzieła męczennika II wojny światowej, bł. abpa Antoniego Nowowiejskiego. Wiele spośród wydanych przez nas egzemplarzy trafiło do kleryków, księży, ministrantów tradycyjnej Mszy. Przygotowujemy się do edycji kolejnych tomów. Tymczasem informujemy, że pozostay jeszcze ostatnie egzemplarze z pierwszej edycji. Dotychczas ukazały sie trzy tomy w czterech pokaźnych woluminach. Można je jeszcze nabyć tutaj

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!