Akademia Tradycja i Przyszłość - kolejne otwarcie!

Akademia Tradycja i Przyszłość w Lublinie

Studia w Akademii Tradycja i Przyszłość cieszą cię coraz większą popularnością. Po otwarciu placówek Akademii w Warszawie i Poznaniu, przyszedł czas na Lublin. Serdecznie zapraszamy!

 

Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

Zaprasza do studiowania w Akademii Tradycja i Przyszłość

W Lublinie

 

Gdy dokoła liczy się to, co powierzchowne, doraźne i przyjemne – my w duchowym wysiłku szukamy „rozkoszy przedziwnych w swej czystości i trwałości;”

Gdy zewsząd osaczają nas szpetotą - my rozważamy starą prawdę, że „Piękno – na to jest – by się zmartwychwstawało”

Gdy mówią nam, że nie ma prawdy, bo każdy ma swoją „prawdę” - my sięgamy do dzieł tych, których chęć poznania jak się rzeczy mają i głód Prawdy – wyznaczały sens życia;

Gdy tak wielu pracuje nad tym, by w świat naszych pojęć wprowadzać zamęt – my wprowadzamy ład, kształcąc się u najlepszych Mistrzów, założycieli cywilizacji chrześcijańskiej;

Gdy ideologie obecne w mediach, szkole i w sztuce atakują naszą duszę – zwracamy się ku czystym źródłom naszej cywilizacji;

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015 odbędzie się 11 października 2014 roku

W programie:

- godz. 09.00 – Msza św. w kościele rektoralnym  p.w. Niepokalanego poczęcia NMP przy ul. Staszica 16a w Lublinie

-godz. 11.00 –Wykład inauguracyjny x. Dra Dariusza Olewińskiego pt. Doniosłość i niezbędność kultu katolickiego we współczesnym świecie. Wykład odbędzie się  w Sali Klubu Inteligencji Katolickiej przy ul. Rayskiego 3 w Lublinie.

 

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Tego dnia wieczorem, o godz. 19.30, w sali przy kosciele Św. Rodziny na Czubach, odbedzie sie też koncert dwóch wybitnych piosenkarzy polskich: Leszka Czajkowskiego i Andrzeja Kołakowskiego. Obok Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i Lubelskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy  oraz marki Polski Styl,  patronuje temu wydarzeniu Centrum Kultury i Tradycji. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Program Studiów na rok akademicki 2014/2015:

15, 16 X – Wprowadzenie do filozofii

26, 27 XI - Nauka o cywilizacjach z elementami historii Polski

10, 11 XII – O liturgii i jej roli w nowej ewangelizacji

14, 15 I – Filozofia prawa

18, 19 II – Elementy apologetyki Kościoła katolickiego

11, 12 III – Filozofia polityki

25, 26 III – Pedagogika Klasyczna

25 IV – Prakseologia cywilizacyjna,

Msza św. Wręczenie dyplomów, zakończenie

Zajęcia trwają od godz.18 do godz.20 i odbywaja się w siedzibie KIKu przy ul Rayskiego3. Zajęcia są otwarte dla wszystkich.

Szczegółowy opis zajęć:

Wprowadzenie do filozofii

Co to jest filozofia - przedmiot i cel. Rola filozofii w rozumieniu polityki i cywilizacji. Rola filozofii w kulturze. Filozoficzne źródła współczesnych rewolucji. Kim jest człowiek? Antropologiczne podstawy współczesnej cywilizacji. Kryteria odróżniania dobra od zła. Etyka cnót – jak spełniać dobro? Cel życia ludzkiego w ujęciu filozoficznym.

Nauka o cywilizacjach z elementami historii Polski

Co to jest cywilizacja. Teorie cywilizacji. Koncepcja cywilizacji F. Konecznego. Charakterystyka cywilizacji łacińskiej i innych typów cywilizacji. Właściwości cywilizacyjne Polski na tle narodów Europy.

Z papieżami o liturgii i Kościele

Dla kogo Papież przywraca Mszę Trydencką? Msza Trydencka, a Sobór Watykański II. Czy na Mszy Trydenckiej „nikt nic nie rozumie”? Czy w Mszy Trydenckiej można aktywnie uczestniczyć? Czy Msza Trydencka jest potrzebna współczesnemu światu?O obudzeniu wrażliwości liturgicznej. Reforma liturgii i kryzys Kościoła. Przyszłość chrześcijaństwa zależy od liturgii.

Filozofia prawa

Z dziejów filozofii prawa. Co to jest prawo i dzięki czemu obowiązuje. Rodzaje praw (prawo naturalne, prawo stanowione, prawo zwyczajowe). Prawo a moralność. Prawa człowieka i prawa narodów – interpretacje i nadinterpretacje.

Filozofia polityki

Klasyczne rozumienie polityki. Nowożytne teorie polityki. Pochodzenie i legitymizacja władzy. Rozumienie państwa i przegląd ustrojów politycznych. Demokracja na tle ustrojów nowożytnych. Próba charakterystyki sytuacji politycznej i cywilizacyjnej w Polsce.

Elementy apologetyki Kościoła Katolickiego

Historia Kościoła: Kościół starożytności. Kościół średniowiecza. Kościół nowożytności. Kościół współczesny: kryzys czy zmiana tożsamości?. Kościół jako jedyny depozytariusz prawdy. Rozwój depozytu wiary? Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Kościół drogą zbawienia. Konieczność nauczania o rzeczach ostatecznych. Liturgia źródłem życia nadprzyrodzonego na teraz i na wieczność. Czy forma w liturgii jest nieważna? Kościół a państwo.

Pedagogika klasyczna

Pedagogika klasyczna a współczesne pedagogiki. Źródła kryzysu wychowania. Bez cnót nie ma wychowania. Cztery cnoty kardynalne – spoiwo cywilizacyjne. Wychowanie a nauczanie. Jak pracować nad charakterem? Jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi?

Prakseologia cywilizacyjna

Źródła kryzysu cywilizacji zachodniej i jego przejawy w Polsce. Rewolucja kulturalno - cywilizacyjna i jej narzędzia: media, sztuka, edukacja. Jaka moralność w działalności publicznej? Rehabilitacja cnót – warunek skuteczności w walce cywilizacyjnej Liturgia – źródło siły, by iść pod prąd. Rola katolików w walce cywilizacyjnej.

 

Zapisy:

Telefonicznie pod numerem telefonu:  +48 601 313 375

Przez pocztę elektroniczną, pisząc na adres: sekretariat@wieden1683.pl

 

Tam też można zasięgnąć dodatkowych informacji.

 

Zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko, datę urodzenia, adres poczty elektronicznej i/lub nr telefonu oraz potwierdzenie wpłaty.  Można też podać rodzaj wykształcenia.

Opłaty:

Odpłatność za semestr: – 90 zł/45 zł/25 zł/; (pierwsza osoba z gospodarstwa domowego płaci 90 zł, druga 45 zł, kolejne – 25 zł);

Udział w poszczególnych wykładach, bez zapisywania się do Akademii – 40 zł/os

Opłatę semestralną prosimy regulować na rachunek:


Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

Ul. Cyprysowa 23/25

20-224 Lublin

nr rachunku: 94 2490 0005 0000 4520 5605 1426

tytułem: cele statutowe - Akademia Lublin

Zapisu i wpłaty można też dokonać bezpośrednio po wykładzie inauguracyjnym.

Nasi Wykładowcy:

 

x. dr Jacek Bałemba SDB

Prof. dr hab. Jacek Bartyzel

Grzegorz Braun

Bogna Białecka

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz

x. Prof. Tadeusz Guz

Marek Jurek

Dr Stanisław Krajski

dr Paweł Milcarek

Arkadiusz Robaczewski

Dr hab. Mieczysław Ryba

Red. Sławomir Skiba

dr Katarzyna Stępień

x. dr Maciej Zachara MIC

dr Dariusz Zalewski

dr Antoni Zięba

prof. Dr hab. Jan Żaryn

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!